Kursu Darbs

kursi@progmeistars.lv

#8 2007. gada 14. jūnijs

Pulkveža Brieža 6-1, tel. 7336035, www.progmeistars.lv 


Biļetena Kursu Darbs nākamais numurs iznāks augusta beigās.

 

Vēl iespējams pierakstīties vasarai!

Godātie kursanti un nākošie kursanti! Dažās grupās vēl ir brīvas vietas. Zvaniet mums pa tālruni 7336035 vai sūtiet vēstules pēc adreses kursi@progmeistars.lv. Vasaras beigās iespējams, ka atjaunos darbu dažas matemātikas nodaļas grupas. Visu informāciju lasiet mūsu Internēta mājas lapā www.progmeistars.lv

 

"Ugāle 2007".

No 1996.gada Ugālē lieliskā pasniedzēja Aivara Žoglas vadībā notiek komandu sacensības KSIM matemātikā un informātikā www.uvsk.apollo.lv/p113.htm.

Pēc nolikuma katra komanda, kas sastāv no trijiem dalībniekiem, saņem programmēšanas, matemātikas un datu datorapstrādes uzdevumus. Finālā, kas notika 12 maijā, sacentās 11 komandas no visas Latvijas. Sniedzam KSIM rezultātus

 

Komanda

Vieta

Rīgas Valsts 1.ģimnāzija - I

1

Rīgas Zolitūdes ģimnāzija

2

Progmeistars

3

Rīgas Valsts 1.ģimnāzija - II

4

Siguldas Valsts ģimnāzija

5

Rīgas 40.vidusskola

6

Āgenskalna Valsts ģimnāzija

7

Preiļu Valsts ģimnāzija

8

Ventspils 1.ģimnāzija

9

Daugavpils Krievu vidusskola-licejs

10

Ugāles vidusskola

11

 

Uzvarējušo komandu sastāvi ir sekojoši

Rīgas Valsts 1.ģimnāzija: Agnis Āriņš, Mārtiņš Puriņš, Krišjānis Prūsis.

Rīgas Zolitūdes ģimnāzija: Gļebs Ivanovskis, Mārtiņš Bože, Vadims Kairišs.
Datorkursi "Progmeistars": Pāvels Cupikovs, Aleksejs Fomins, Andrejs Vihrovs.

Apsveicam! Vēlamies atzīmēt, ka mūsu kursanti ir bijuši daudzās citās komandās.

 

 

3D grafiku programmēšana:

DirectX, C#, .net tiek plānots jauns speciāls kurss.

 

Kursa sižeta kanvu veido 3D grafisko pielikumu veidošana pēc Windows. Tiek izmantota programmēšanas vide .net, programmēšanas valoda C#, kā arī tehnoloģija Managed DirectX. Kursā tiks izskatītas pamatpieejas realitātes imitācijas programmu 3D rakstīšanai. Kursa laikā


kursanti apgūs mūsdienu tehnoloģijas 3D pielikumu rakstīšanai. Galvenā uzmanība tiek veltīta grafiku programmēšanai, darbam ar 3D objektiem, kolīziju apstrādei.

Nepieciešamas priekšzināšanas un iemaņas uz objektiem orientētā programmēšanā. Zināšanas C# nav nepieciešamas, šī valoda tiek apgūta kursa laikā. Tomēr, katra programmēšanas pieredze valodās ar C-līdzīgu sintaksi uzskatāma par priekšrocību.

Sagaidāmais gala rezultāts: prasme uzrakstīt pilnvērtīgu 3D pielikumu, piemēram kaut kādu spēli. Kurss ir orientēts uz cilvēku, kurš vēlētos nodarboties ar 3D programmēšanu, bet nezina, ar ko lai sāk.

Šobrīd pasaulē 3D programmēšana pēc Windows faktiski pastāv divos standartos: OpenGL un DirectX tās ir korporācijas Microsoft tehnoloģijas, kas ļauj radīt augsti produktīvus multimediju pielikumus. Līdz nesenam laikam darbs ar DirectX bija pietiekami sarežģīts, ievērojamu darba daļu aizņēma programmēšana diezgan zemā līmenī. Strādāt ar DirectX, neizmantojot zema līmeņa programmēšanu C++ bija praktiski neiespējami. Bija pat grūti iedomāties, ka 3D pielikumu rakstīšana kļūs par parastu lietu, bet nevis augsta līmeņa profesionāļu grupiņas pienākumu. Ar Managed DirectX parādīšanos situācija kardināli izmainījās. Managed DirectX interfeisu kopums ļauj, upurējot daļu produktivitātes, ievērojami vienkāršot darbu ar 3D grafiku, bet programmēšanai izmantot augstāka līmeņa līdzekļus, pilnībā saglabājot visus algoritmus un pieejas. Tagad galvenā uzmanība tiek veltīta tieši programmēšanai, grafisko objektu noteikšanai un to mijiedarbībai, bet ne aprīkojuma pakļaušanai.

Kad Microsoft radīja Managed DirectX, galvenā programmēšanas valoda bija paredzēta C#, tādēļ mēs izmantosim tieši to.

 

Gāzētie dzērieni var bojāt DNS.

 

Text Box:  Pie tāda negaidīta slēdziena nācis Pīters Paipers Šefīldas universitātē, veicot izmēģinājumu sēriju savā laboratorijā. Izrādās, ka daudzas problēmas, kas saistītas ar vecuma izmaiņām vai pārmērīgu alkohola lietošanu, piemēram aknu cirozi un Parkinsona slimību, var radīt arī parastie atvēsinošie gāzētie dzērieni. Tie (un ne tikai tie) satur vielu, kuras kaitīgā iedarbība, pēc Paipera domām līdz šim nav pietiekami novērtēta. Runa ir par nātrija benzoātu (E211) plaši izplatītu konservantu pārtikas rūpniecībā, kuru atzinušas dažādas atbilstošās institūcijas dažādās valstīs.

Nātrija benzoāts jau ir bijis par iemeslu satraukumam, tikai toreiz runa bija par tā kancerogēno efektu. Lieta tāda, ka nātrija benzoāta savienojumā ar C vitamīnu bezalkoholiskajos dzērienos, veidojas benzols, kas ir kancerogēna viela. Ir bijuši pat gadījumi, kad no tirdzniecības ir izņemti vairāku marku dzērieni sakarā ar to paaugstināto benzola saturu. Tomēr, visumā E211 tiek uzskatīts par nekaitīgu pārtikas piedevu, protams, ievērojot spēkā esošos normatīvus par tā galējām koncentrācijām produktos.

Tagad Pīters Paipers, molekulārās bioloģijas un biotehnoloģijas profesors, pārbaudīja nātrija benzoāta iedarbību uz dzīvajām rauga šūnām un atklāja, ka šis savienojums bojā svarīgu DNS zonu mitohondrijos. Viņš uzskata: Šīs ķimikālijas izsauc nopietnu DNS bojājumu mitohondrijos tā, ka DNS pilnībā tiek inaktivēta. Mitohondriji nodrošina jums enerģiju un, ja jūs tos bojājat lielos daudzumos, šūna sāk darboties ar traucējumiem. Ir daudz slimību, kas saistītas tieši ar šīs DNS daļas bojājumu Parkinsona slimība un virkne neirodeģeneratīvo slimību, un vēl tas saistīts ar novecošanās procesiem.

Tādā kārtā, pēc zinātnieka domām, E211 satura normas pārtikas produktos jāpārskata, veicot vairāk pētījumu. Viņš uzskata, ka esošās metodes, pēc kurām nosaka nātrija benzoāta kaitīgumu, ir nekorektas un ka tās neievēro iepriekš minēto atklājumu. Sevišķi Paipers bažījas par bērniem, kas lielos daudzumos patērē gāzētos dzērienus.

Garšīgu gāzēto dzērienu neviens negatavojas aizliegt, bet iespējams, ka mums jāpadomā par izdzertā gāzētā ūdens daudzumu!

 

Nepeldēt aiz bojām!

A.Kaņevskis.

 

Nesen es izlasīju Peldēšanās organizācijas noteikumus jūrā, kas bija spēkā kādā sanatorijā. Lūk daži piemēri no tiem. Ikvienam jābūt klāt galvassegai, dvielim, peldkostīmam (peldbiksēm)... Iet ūdenī atļauts tikai pēc peldēšanas instruktora komandas. Pelde notiek ierobežotā sektorā, peldēt aiz iežogojuma (bojas) nedrīkst. Iet ūdenī drīkst tikai līdz krūšu līmenim. Stingri aizliegts nirt, lietot masku, peldpleznas, caurulīti, piepūšamos priekšmetus, dot viltus trauksmes signālus, grūstīties un cīkstēties ūdenī.

Es smaidīju tikai līdz brīdim, kamēr atcerējos, kā es uzvedos kad peldējās mans mazdēls un mazmeita un ko es viņiem saku pirms peldes. Atsevišķu stāstu var veltīt maniem tēlainajiem aprakstiem jūrā aizpūstajai bumbai un bērnu vēlmēm to noķert. Tātad peldēšanas instruktora amatam un pat tā jaunākā palīga amatam es esmu profesionāli nederīgs.

Tātad, mani dārgie kursanti! Baudiet dzīvi pie ūdeņiem, bet krasi nepazeminiet savu intelektuālo līmeni, redzot ūdenstilpni. Nedomājiet, ka viss sliktais var notikt kaut kur ļoti tālu un, protams, ne ar jums. Īsi sakot: Nepeldēt aiz bojām! Es teicu!