Kursu Darbs   

                                                         kursi@progmeistars.lv

 

#1     2006. gada 20. oktobris

                                        ®

 

Pulkveža Brieža 6-1, tel. 7336035, www.progmeistars.lv


                                                                                                                             


 

 

Runsite treniņsacensības.

Oktobra sākumā iesākas Runsite 2006/2007 sezona http://www.progmeistars.lv/olimpics.html. Runsite šajā gadā būtiski maina formātu – tām drīzāk būs mācību nevis sacensību raksturs. Mainītie noteikumi publicēti. Reģistrācija sākusies.

Galvenās izmaiņas ir šādas:

Apmēram vienu reizi 7-10 dienās tiks piedāvāts viens uzdevums. Risināt uzdevumu var cik ilgi vēlas, tikai jāiekļaujas termiņā – apmēram 5-7 dienās. Pēc risināšanas termiņa beigām tiks publicēti ne tikai testi, bet arī uzdevuma atrisinājums un/vai materiāli, kas saistīti ar uzdevuma risināšanu, vai attiecīgās atsauces.

Sacensību noteikumi

1.      Sacensības veltītas algoritmiska rakstura olimpiādes uzdevumu risināšanai un orientētas uz vidējo mācību iestāžu skolēniem.

2.      Sacensībām ir treniņa raksturs – uzvarētāji netiek noteikti, balvas nav paredzētas, summārā ieskaite netiek vesta.

3.      Uzdevuma atrisināšanas laiku ierobežo tikai nodošanas termiņš, parasti uzdevuma atrisināšanai tiek atvēlētas 5-7 dienas.

4.      Pēc dalībnieka vēlēšanās viņa rezultāti tiks publicēti ar pseidonīmu (niku). Taču jānorāda patiesās ziņas par sevi: vārds, uzvārds, elektroniskā pasta adrese, mācību iestāde un klase (kurss).

5.      Ja skaidri nav norādīts, kādi faili jānodod, tad dalībniekiem ir jāuzrāda tikai izpildāmie (exe) faili, lai gan var uzrādīt arī programmu izejas tekstus.

Risinājuma vērtējums tiek veikts tikai pēc testiem.

Lai reģistrētos, atsūtiet vēstuli uz adresi cm@progmeistars.lv, norādot nepieciešamās ziņas. Testēšanas notiek uz mašīnas ar Celeron procesoru ar taktfrekvenci 2800 MHz, kas strādā ar Windows XP.

 

 

Pasludinājām par uzņemšanu pulciņā

«Olimpiāžu informātika iesācējiem».

 

*        Darbs notiek: piektdienās , plkst. 17:00

*        Mērķis: sagatavošana dažāda līmeņa informātikas olimpiādēm 

*        Dalībnieki: 7-9 klases skolēni.

*        Prasības: minimāla sākumu programmēšanas iemaņa,

tieksme uz sportisko programmēšanu.

*         Pulciņa vadītājs: S.Meļņiks.

Matemātikas pulciņi un lektorijs.

8.- 9. klašu skolēnu pulciņš strādā piektdienās plkst. 15:15  6. - 7. klašu skolēnu pulciņš strādā trešdienās plkst. 15:45.  Lektorijs 11.-12. klašu skolēniem notiek katrā ceturtdienā plks.18:30. Pagaidām ir izvēlēta tēma – planimetrija.

 

Tagad - divi.

Kā ziņoja laikraksts “Diena” 09.09.2006, kā pirmais no Latvijas darbam ievērojamajā internēta komunikāciju kompānijā „Skype” tika pieņemts Jaroslavs Samčuks. Mēs visi labi viņu pazīstam – viņš ir mūsu absolvents. Pēc tam Jaroslavs 6 gadus strādāja par pasniedzēju kursos. Interviju ar viņu, kas datēta ar 2005.gadu, var izlasīt ÊóðñîWeek’ā #49. Intervijā mēs uzzinām, ka programmēšanu viņš mācījies kursos un, dabiski, pašizglītības ceļā. Taču Tehnisko universitāti Samčuks beidzis specialitātē „radioelektronika”. Tā kā oficiāli viņš ir radioelektronikas maģistrs. Nesen Jaroslavs bija ieradies  no Tallinā, kur atrodas viens no  „Skype”  birojiem. Pastāstīja, ka darbs ir aizraujošs, kolektīvs – lielisks. Saskarsmes valoda ar kolēģiem – angļu, bet viņš sācis mācīties igauņu valodu, turklāt dara to ar lielu patiku.

Starp citu, Jaroslavs paziņoja, ka „Skype” esot parādījies vēl viens rīdzinieks: Mihails Veļenko. Ļaujam vienu reizi minēt: vai Mihails ir mācījies kursos vai nē? Pareizi, viņš ir 2001.gada kursu absolvents. Pēc tam Mihails pabeidza Maskavas Elektroniskās tehniskas institūtu un kļuva par Computer Science bakalauru. Gan Jaroslavs, gan Mihails reģistrējušies pie mums kā absolventi http://www.progmeistars.lv/index.php?lang=lv&act=graduates.

Mēs esam pārliecināti, ka turpinājums sekos.

 

e-Dimensija.

Sākumā citēsim daļu no Alekseja Tarasova raksta „Microsoft apdāvina studentus”, kas publicēts portālā Time.lv http://www.times.lv/index.php?Mode=readnews&NewsID=128081 (Iesakām izlasīt šo rakstu pilnīgi).

„25.septembrī tika apkopoti e-Dimensija konkursa, kuru Microsoft Latvia izziņoja pagājuša gada decembrī, bakalauru un kvalifikācijas darbu rezultāti. Organizatori vēlējās redzēt darbus, kuru rezultātus varētu pielietot praksē Latvijas tautsaimniecībā.”

„Konkursam, kuru Microsoft Latvia organizēja kopā ar Microsoft risinājumu Rīgas centru un Ekonomikas ministriju, tika iesūtīti bezmaz 125 darbi, no kuriem tikai 12 izgāja finālā. Un tikai četri no tiem saņēma balvas – par pirmo vietu bija paredzēts klēpjdators Toshiba (to ieguva Latvijas universitātes studentsJānis Valciņš), par otro, trešo un ceturto vietu – smartfonus Qtek (tos ieguva RTU students Mikus Vanags, LU students Sergejs Fedotovs un Vidzemes augstskolas students Kristaps Brigmanis-Briģis).” No Latvijas universitātes finālā startēja seši darbi. Trīs no tiem ir mūsu kursu absolventu maģistratūras 1.kursa studentu darbi. Lūk šie darbi:

 

1.Andrejs Ivanovs, "Mehānisku kustību modelēšana datorgrafikā"
2. Arsenijs Ļifšics, "3d grafika ar paātrinātājiem un bez tiem"
3. Sergejs Fedotovs, "Izsaukumu centra izveidošana ar datoru telefonijas tehnoloģiju"

 

 

Andrejs Ivanovs,  å-dimensijā un ar diplomu

 

Džerolamo Kardano

24.09.1501-21.09.1576

http://www.itogi.ru/paper2000.nsf/Article/Itogi_2000_07_06_184627.html , http://www.computerra.ru/offline/2001/384/7389/,

http://www.sch57.msk.ru/collect/smcent16.htm

Ja Džerolamo Kardano (Gerolamo Cardano, dzimis itāļu pilsētā Pavijā 1501.gada 24.septembrī) pajautātu, ar ko viņaprāt viņš padarīs nemirstīgu savu vārdu, tad viņš nešaubīdamies atbildētu – ar astroloģiju. XVI gadsimtā tā joprojām tika uzskatīta par nopietnu fundamentālu zinātni, un tieši tai viņš atdeva sevi visu, tieši tajā viņam bija visrevolucionārākās idejas. Pilnība, kādu Džerolamo sasniedza astroloģijā, ļāva viņam, piemēram, paredzēt, ka pats viņš mirs četrdesmit piecu gadu vecumā. Starp citu, kad termiņš pagāja, bet pareģojuma autors vēl aizvien bija dzīvs, viņām iešāvās prātā, ka viņš ir nepareizi veicis aprēķinu un patiesībā nāve viņam paredzēta septiņdesmit piecu gadu vecumā.

Ja ne astroloģija, tad noteikti medicīna. Būdams ārlaulības bērns, Kardano sadūrās ar milzīgām grūtībām, lai iegūtu medicīnisko izglītību, un jo īpaši, kad mēģināja iestāties medicīnas korporācijā; taču iekļuvis tajā (38 gadu vecumā), viņš guva neiedomājamu slavu. Bet kad Džerolamo izārstēja no astmas angļu bīskapu, viņam pienāca glaimojoši piedāvājumi no visas Eiropas. Bet viņš noraidīja pat Dānijas karaļa ielūgumu, viņš vispār pameta medicīnas praksi citas savas aizraušanās – matemātikas dēļ.

 

Jā, matemātiku Džerolamo Kardano noteikti nosaukto to sfēru vidū, kurās viņa vārds var iegūt nemirstību. Viņš vadīja katedras vairākās Itālijas universitātēs, publicēja zinātnisko zināšanu enciklopēdiju „Par lietu mainību” (tajā, starp citu, aprakstītas pirmie āķīgie, grūti atrisināmie uzdevumi priekšmetu atrisināšanā). Nodarbojās Džerolamo arī ar dabas filozofiju un algebru. Viņš pirmais pielietoja kompleksos skaitļus. Viņš uzrakstīja – 23 gadu vecumā! – traktātu, kas lika matemātiskos pamatus varbūtības teorijai. Varbūtības teorija Kardano bija vajadzīga visnotaļ praktiskiem mērķiem: atraitnēs palikusī māte nevarēja samaksāt par dēla mācībām medicīnas fakultātē un jaunais Kardano nolēma laimēt (!) nepieciešamo naudu. Plāns vainagojās ar spīdošu panākumu – Kardano samaksāja par mācībām, spēlējot azartspēles pēc paša izstrādātās sistēmas.

1535.gadā, apspriežot kārtējā matemātikas disputa rezultātus, matemātiķis Nikolo Tartalja paziņoja Kardano, ka viņš zinot kubisko vienādojumu atrisināšanas paņēmienu. Mēs nezinām, cik daudz jauna viņš izstāstīja Kardano. Bet meistaram pietika ar šo informāciju, lai galīgi atrisinātu kubisko vienādojumu. 1545.gadā Kardano publicēja grāmatu „Dižā māksla”, kurā deva pilnu 3. vai 4. pakāpes polinomu vienādojumu un to uzdevumu, kas līdz tiem nolīdzinās, atrisinājumus. Turklāt Kardano godīgi uzrakstīja par Ferro, Tartaljas un Ferrari nopelniem. Neskatoties uz to, Tartalja bija sašutis: viņam nozaga viņa noslēpumu! Viņš apvainoja Kardano plaģiātā. Skandāla rezultātā Džerolmo ar kaunu tika padzīts no visām vietām, izputināts tiesās un septiņdesmit piecu gadu vecumā nonāca parādu cietumā.

Pēc laikabiedru domām, Kardano bija gādīgs ģimenes tēvs. Bet cietumā viņu personīgi nogādāja jaunākais dēls, cerot ar to izpelnītie oficiālā bendes un inkvizīcijas „spīdzinātāja” amatu. Kardano izglāba iepriekš minētais arhibīskaps, kuram izdevās izpestīt zinātnieku no cietuma.

Nolādēts un apsmiets, Kardano palika uzticīgs savai galvenajai lietai – astroloģijai. Ja viņa aprēķini ir pareizi, tad viņam jāmirst septiņdesmit piecu gadu vecumā un ar to jāpierāda, ka vismaz šajā sfērā viņš paliek neapstrīdama autoritāte. Un kad noteiktais, septiņdesmit piektais, gads tuvojās noslēgumam, Džerolamo Kardano atteicās no barības. 1576.gada 21. septembrī viņš nomira bada nāvē savas taisnības pierādījuma vārdā.

Laikam pirms nāves šis godkārīgais cilvēks mierināja sevi ar domu, ka viņa vārds paliks mūžīgi gadsimtiem. Viņam izrādījās taisnība. Kardano vārds ieguva nemirstību. Tikai nevis pateicoties viņa pētījumiem par zvaigžņu ietekmi uz likteni, bet pateicoties nelielai lietiņai, kuru viņš izdomāja vaļas brīdī. Reiz Džeralmo palūdza uztaisīt kaut kādu piekaru kuģa kompasam, lai ierīce vienmēr atrastos vertikālā stāvoklī par spīti jebkādai kuģa šūpošanai. Kardano radīja šarnīra mehānismu, kuru vēlāk pielāgoja arī citiem mērķiem – divu vārpstu griešanās mainīgā leņķī. Šodien ikviena automašīna slavē fanātisko itāļu astrologu, salutējot viņam ar savu kardānvārpstu.